|
|
|
|
|
Optimální hygienu výčepu zajistí přípravek TM® DESANA MAX
Thonhauserova metoda při sanitaci zaručuje:
- sanitaci ne delší než je nutné = úspora času
- ne větší množství chemie než je potřebné = úspora přípravku
- vysokou mikrobiologickou spolehlivost a okamžitou kontrolu účinnosti sanitace
- velkou šetrnost vůči materiálům, s kterými sanitační roztok přichází do styku (vedení, těsnění, nerez)
- ochranu pracovníků při práci s chemikáliemi
- automatizaci postupu při sanitaci (krok za krokem)
SPRÁVNÝ POSTUP SANITACE – DESATERO:
- Sanitační umělohmotnou kyvetu naplníme ca 35 - 55° C teplou vodou (eventuálně i studenou) a uzavřeme ji.
- Narazíme narážecí hlavu na čisticí umělohmotnou kyvetu a vypustíme otevřením výčepního kohoutu zbytky piva a promyjeme pivní vedení vodou. Po té hlavu odrazíme a tento postup opakujeme dle počtu čištěných vedení. Tak se připravíme na vlastní sanitaci.
- Do sanitační umělohmotné kyvety připravíme teplý nebo studený roztok TM DESANA MAXfp. To znamená, že do sanitační umělohmotné kyvety vysypeme celý obsah sáčku s koncentrátem TM DESANA MAX a doplníme ji 4,5 litry vody ca 35 - 50° C teplou (eventuálně i studenou). Získáme tak roztok fialového zabarvení
- Narazíme narážecí hlavu na čisticí nerezovou kyvetu. Z výčepního kohoutu vypustíme vodu a upustíme cca 2dcl sanitačního roztoku, který se v důsledku reakce indikátoru na přítomnost mikroorganických nečistot zbarví zeleně. V takto naplněném výčepním zařízením a jeho vedeních necháme sanitační prostředek působit cca 10 minut. Pak to opakujeme i u dalších vedení
- Po té každé dvě minuty upouštíme sanitační prostředek TM DESANA MAX otevíráním výčepního kohoutu tak dlouho, až se přestane indikátor zbarvovat a zůstane v původním fialovém zabarvení. Tím, že se barva sanitačního roztoku již nemění máme jistotu, že dezinfekční stránka sanitace je ukončena. Pak zkontrolujeme jestli se ještě neuvolňují zbytky vodního kamene (kontrola čirosti roztoku). Takto to opakujeme u každého vedení zvlášť.
- Zbytek sanitačního roztoku vypustíme do sanitačního kbelíku. Odrazíme narážecí hlavu se sanitační umělohmotné kyvety. V kbelíku vyčistíme rozebrané narážecí hlavy a jejich těsnění, rozebrané výčepní kohouty.
- Složíme rozebrané výčepní kohouty a narážecí hlavy.
- Naplníme čisticí nerezový kontejner pitnou vodou a proplachujeme výčepní chladicí zařízení nejméně stejným objemem, jaký jsme použili pro samotnou sanitaci. Můžeme eventuelně použít i pěnové hubičky na podporu mechanickým čištěním, které nasadíme hned u narážecí hlavy.
- Vymývání sanitačního prostředku je u konce tehdy, když použijeme dvojnásobný objem vody. Pro ujištění se, že pivní vedení je dokonale vypláchnuté, můžeme provést chuťovou zkoušku. U každého pivního vedení zvlášť.
- Po takto skončené sanitaci narazíme pivní vedení zpátky na sudy, upustíme vodu z pivních vedení a následně trochu piva, provedeme chuťovou zkoušku a provedeme zápis do sanitační knihy.
|
|
|
|
|
|